A tanácskozáson Jankó István és Szabó László Fidesz-KDNP-s képviselők azon – László Imre (DK) polgármester egy hónappal ezelőtti, vitát kavart kijelentésével összefüggő – javaslatát tárgyalták volna, amely az önkényuralmi rendszerek áldozatainak védelméről szóló nyilatkozat elfogadását célozta. Az újbudai önkormányzat és annak vezetése maximálisan hisz az emberi egyenlőségben, valamint a mindenkire kiterjedő egyetemes méltóságban, ezeket az elveket maximálisan érvényesítik a munkájuk során – jelentette ki Barabás Richárd (Párbeszéd) kerületi alpolgármester hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón, miután határozatképtelenség miatt elmaradt az aznapra összehívott képviselő-testületi ülés, amit a kormánypártok a baloldal megfutamodásaként értékeltek.
Barabás szerint mindez csupán lejáratás
Barabás Richárd kérdésekre válaszolva azt mondta: a Fidesz botránypolitizálással, kiforgatással és inszinuálással becsületesen dolgozó politikusokat próbál lejáratni, miközben képtelen arra, hogy beismerje azokat az elnyomó intézkedéseket, amelyekkel „nap mint nap szembesülnünk kell”. Erre példaként hozta fel az Index hírportál „tönkretételét” vagy az önkormányzatokat érintő elvonásokat. A Fidesz szeretett volna bemocskolni egy becsületes embert, akinek egy nyelvbotlása volt – értékelt.
Varga Gergő, az újbudai DK frakcióvezetője arról beszélt, hogy a kerületi Fidesz-KDNP a botránypolitizálást választotta az újbudaiak képviselete helyett, és a hétfői „politikai cirkusz” is csak arról szólt, hogy elfedjék a valóságot. Újbudától mintegy 1,2 milliárd forintot vett el a kormány, és ez azt is jelenti, hogy a kerületiekkel fizettetik ki a Fidesz propagandáját, amelyet nemzeti konzultációnak neveznek – mondta.
Előzmények
Az ügy előzménye, mint ahogy az a hétfői rendkívüli ülésre benyújtott javaslatban is olvasható, hogy László Imre (DK) polgármester a június 25-i képviselő-testületi ülésén, amikor arról tárgyaltak, hogy a Nobel-békedíjas Nelson Mandeláról, Dél-Afrika első színesbőrű elnökéről nevezzenek el egy közterületet, arról beszélt: „36-ban vagy '37-ben a Time magazin Hitlert az év emberének választotta. Megérdemelte? Meg. Mert az a munkája, amit addig kifejtett, az gyakorlatilag Németország felemelkedését hozta, méghozzá látványosan, a világgazdasági válság után. Aztán ami utána történt, az már nem igazán fér ebbe a képbe bele.”